Benvit botten med polykroma medaljonger, hörnornament, arabesk- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med stor palmett-, blad- och blomranka. Vissa mönster knutna i silke.
Ställvis slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck och smärre skador.