306
291204

ANTIK TEKKE CHUVAL. 70,5 x 111,5 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Rutmönstrad med polykroma trappstegsgüls och små stiliserade blommor. Flera smala bårder. Nedtill tätt mönster av blommor. Tio färger.

Något smutsig, smärre lagningar och malskador. Skadade sidor.

Proveniens

Inköpt i början av 1900-talet av Eric Carlberg, svensk officer som arbetade i Persien och sedemera blev finsk generalkonsul i Teheran.