308
298517

ANTIK SILKE TURKISK. 383,5 x 312,5 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

Brunröd botten med polykroma hörnornament, medaljong, blom- och arabeskslingor. Bred benvit huvudbård med blommor och kartuscher med inskriptioner.

Något ställvis hårt slitage, smärre fläckar och hål. Skadade sidor.

Proveniens

Greve Folke Bernadotte af Wisborg (1895-1948), son til prins Oscar Bernadotte och hustrun Ebba, född Munck af Fulkila. Greve Folke Bernadotte av Wisborg var arméofficer, rödakorsledare, diplomat och internationell medlare.

Liljevalchs konsthall: Drömrummet, 6 juni–4 september 2011.