323
305208

ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 271 x 222,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Röd botten med tätt polykromt mönster av medaljonger, blommor, djur, fågel, S, eviga knuten och s.k. raketmönster. Bred blåmelerad huvudbård med blomornament.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Ställvis slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar.

Jämför Hallwylska samlingen av orientaliska mattor och textiler, Stockholm 2003, No 18, pp 130-131.