334
287469

Karl Fredrik Brander, tillskriven

(Sverige, 1705-1779)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(Sverige, 1705-1779)

"Greve Nils Adam Bielke" (1724-1792)

Duk uppklistrad på pannå 71 x 56 cm. Samtida förgylld och bronserad ram i rokoko.

Proveniens

Fånöö, Löts socken, Uppsala län, därefter i arv.
Troligen tidigare i Pehr Adolf Tamms samlingar på Österby bruk.

Registrerat av Svenska Porträttarkivet däri tillskrivet Fredrik Brander. (SPA 1919:562)

Nils Adam Bielke var son till den store statsmannen och stridsherren Ture Gabriel Bielke som deltog i Karl XII´s fälttåg. och som sedemera blev en av mössornas främste företrädare. Nils Adam Bielke var hovman, under lång tid öfverstemarskalk vid drottningens hov, president i Bergskollegiet och ledamot av Vetenskapsakademien vars mineralsamling han ordnade och kompletterade. Han anlade Älfdalens Porfyrverk. Han ägde och bebodde egendomen Sturefors.