341
319766

David Klöcker Ehrenstrahl, hans skola

(Tyskland/Sverige, 1629-1698)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
115 000 SEK
(Tyskland/Sverige, 1629-1698)

"Konung Karl XI till häst" (1655-1697)

Uppfodrad duk 124 x 115 cm. Rikt skulpterad ram från 1800-talet.

Proveniens

Tidigare i de Wikströmska samlingarna, Stockholm, därefter i arv.

Albin Roosval red, "Svenska hem i ord och bilder", årgång XIX, nr 3, 1931, avbildad sid 55. (Placering i matsalen i det Wikströmska hemmet på Norra Blasieholmshamnen 15, Stockholm)