Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
357
318164

Carl Johan Fahlcrantz

(Sverige, 1774-1861)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris
Carl Johan Fahlcrantz
(Sverige, 1774-1861)

Landskap med vandrande figur

Duk 39 x 48 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Utförd runt 1800. Ett av Fahlcrantz tidigaste kända verk utfört i olja. Enligt D. Widman, Carl Johan Fahlcrantz´ måleri, 1953, s. 58 övergick Fahlcrantz från akvarell till olja kring sekelskiftet 1800. Detta år ställde han på Akademien ut sina två första kända oljemålningar.

Stilistiskt kan målningen betraktas som en länk mellan det svenska landskapsmåleriet under 1700-talets sista del företrätt av bland andra Elias Martin, och 1800-talets landskapsmåleri präglat av en romantisk landskapssyn och intresse för naturens detaljer.

Formgivare