360
318170

Gustaf Wilhelm Palm

(Sverige, 1810-1890)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Gustaf Wilhelm Palm
(Sverige, 1810-1890)

Grönska, Tivoli

Signerad G W och en palm och daterad Tivoli 7/9 1851. Pannå 37 x 45 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 1924, kat nr 17. (Inköpt av Albert Sahlin Eslöv)
Spaks Konsthandel, Stockhom, inköpt 17 juli 1965 av den nuvarande ägaren.

Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm 1810-1891", 1934, kat nr 214.

Målningen är den enda kända vegetationsstudien i Palms´oeuvre och en av de sista en plein air studierna han utförde under sin vistelse i Italien 1840-51.