364
310884

Joseph Magnus Stäck

(Sverige, 1812-1868)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
13 500 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Joseph Magnus Stäck
(Sverige, 1812-1868)

Fiskarstuga i skärgården

Signerad och daterad j.m. Stäck 1840. Duk 43 x 61 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Musiklärare Gisiko.

Konstföreningen, Stockholm, 1840, nr. 20 "Fiskarstuga i skärgården" (utlånad av Musiklärare Gisiko)

"Förteckning öfver de Konstarbeten som bortlottades i Konstföreningen den 23 December 1840", Stockholm, 1840, nr. 20. "Fiskarstuga i skärgården. Tafla i Olja av Hr Stäck. Tillhör Musik-Lärare Hr Gisiko".

G. Serner, "Jospeph Magnus Stäck (1812-1868)", Skånska konstföreningens publikation, 1934, s. 141 under 1840, nr. 171.

J. M. Stäck, "Arbeten sedan år 1832 af J. M. Stäck under 1840", nr. 164 "Sjöstycke Fiskebåtar" eller nr. 172 "Fiskarstuga i skärgården 66 Rdr 32 sk". (MS. Ep. S 57:4, Kungliga Biblioteket, Stockholm).

Formgivare