382
310948

Bartholomeus van der Helst

(Holland, 1613-1670)
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
13 300 - 15 200 EUR
15 200 - 17 400 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Bartholomeus van der Helst
(Holland, 1613-1670)

Mansporträtt, midjebild.

Otydligt signerad. Uppfodrad duk 100 x 87 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Apertin, Värmland.

Nationalmuseum, Stockholm," Kristina-utställningen", 1966, kat nr 1035.

"Slott och Herresäten i Sverige", Värmland, andra bandet, sid. 233. Avbildad på helsida i färg.
Åke Wiberg, "Apertin", 1960, avbildad.

Det har under årens lopp funnits olika teorier om vem målningen föreställer. Då målningen ställdes ut på den stora Kristinautställningen på Nationalmuseum 1966 ansågs mannen föreställa Polycarpus Crumbügel-Cronhielm (1629-1698), landshövdingen i Västerås. I boken om herrgården Apertin som kom ut 1960 har man haft idén om att den avbildade är den franske filosofen, matematikern mm René Descartes (1596-1650) som slutade sina dagar i Stockholm.