391
310037

Cornelis Schut III

(1629-1685)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
76 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Cornelis Schut III
(1629-1685)

Porträtt av en adelsdam i en ålder av 15 år, knäbild med en tjänare

Signerad Cornelio Schut samt otydligt daterad 1682?Kopparplåt 24,5 x 19 cm.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

Stockholms Auktionsverk, Auktion 77, April, 1985. Katalognummer 601, illustrerad Pl. XI.