396
245338

Hilario Mercani (Il spolverino)

(Italien, 1657-1734)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 520 - 4 390 EUR
3 730 - 4 660 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(Italien, 1657-1734)

Bataljscen vid en borg

Uppfodrad duk 79 x 63,5 cm.

Proveniens

Inköpt i St Petersburg 1918, därefter i arv.

Tidigare tillskriven Pieter Snayers (Flandern ca 1592-1666/67)

We are grateful to Professor Giancarlo Sestieri for the attribution, made from a digital image.
For the artist, see G. Sestieri, "I pittori di battaglie Maestri italiani e stranieri del XVII e XVIII secolo", 1999, pp. 480-99.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

3. Vicke Lindstrand, vas, blästrat glas, Orrefors 1930-tal.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
Aktuellt bud:
16 000 SEK