283327

Axel Lindman

(Sverige, 1848-1930)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Axel Lindman
(Sverige, 1848-1930)

"Villerville"

Signerad A. L-n och daterad Villerville -77. Duk uppklistrad på papp-pannå 19,5 x 29,5 cm.

Proveniens

Tidigare i fil. dr Emil Hultmarks samlingar, Stockholm.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Emil Hultmarks samling", 1942, kat nr 121.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", nov 1944, kat nr 351.

Stig M. H:son Björkman (red.), "Svenska hem i ord och bilder", 1936, avbildad i interiörfoto från Emil Hultmarks våning på Birger Jarlsgatan, Stockholm, sid 181.

Originalram.

Formgivare

Axel Lindman var en svensk bildkonstnär född i Gävle. Han studerade vid Konstakademien samt i Frankrike och Italien. Hans verk präglades av inflytandet från det franska friluftsmåleriet med motiv från landsbygden och framför allt från kusterna. Återkommen till Sverige utförde han en rad stockholmskildringar och gotländska landskap, men återvände gärna till länderna vid Medelhavet, särskilt Venedig. Han förblir trogen ungdomstidens franska ideal. Lindman deltog i Opponenternas och Konstnärsförbundets utställningar och blev 1897 ledamot av Konstakademien. Lindman målade främst landskap, både i vinter- och sommarskrud. Motiven hämtades från den franska landsbygden, Italien, Stockholm och Gotland.
Representerad på Nationalmuseum och Konstakademin i Stockholm samt på andra svenska museer.