404
266303

Samuel van Hoogstraten, tillskriven

(1627-1678)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 900 - 27 400 EUR
24 200 - 29 000 USD
Klubbat pris
2 100 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(1627-1678)

Porträtt av studerande yngling

Uppfodrad duk 99 x 83,5 cm. Förgylld och bronserad ram i empire.

Tilläggslista

Attributed to. Relined canvas.
Not allowed for export. Exportförbud.

Proveniens

Tidigare i Per Ulmgrens samlingar, Forsmark, Uppland.
Tidigare i samlingarna på Nääs, Södermanland, därefter i arv.

Sannolikt föreställande konstnären själv.