404
266303
Samuel van Hoogstraten, tillskriven
(Belgien, 1627-1678)
Samuel van hoogstraten tillskriven, porträtt av studerande yngling.

Porträtt av studerande yngling

Uppfodrad duk 99 x 83,5 cm. Förgylld och bronserad ram i empire.

Utropspris:

250 000 - 300 000 SEK

26 652 - 31 983 EUR

Klubbat pris:
2 100 000 SEK
Tilläggslista

Attributed to. Relined canvas.
Not allowed for export. Exportförbud.

Proveniens

Tidigare i Per Ulmgrens samlingar, Forsmark, Uppland.
Tidigare i samlingarna på Nääs, Södermanland, därefter i arv.

Övrigt

Sannolikt föreställande konstnären själv.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801