418
307506

Simon Verelst, hans krets

(Holland, 1644-1721)
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 490 - 3 920 EUR
3 650 - 4 110 USD
Klubbat pris
Simon Verelst, hans krets
(Holland, 1644-1721)

SIMON VERELST, ett par, olja på duk, den ena signerad s? Verelst.

Allegoriska scener med kvinnor bl a som Minerva. Vardera 35 x 28.

Sittande dam: smärre dukskada i mitten av motivet. Mindre färgbortfall i nedre vänster hörn. Smärre slitage längs kanterna efter ramen. Obetydligt ytsmuts.
Stående dam: Smärre retuscher i över och nedre kant. Slitage längs kanterna efter ramen. Obetydligt ytsmuts.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion, Kv 5651