429
295511

Abraham Jansz. Begeyn, hans krets

(Holland, 1637-1697)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
(Holland, 1637-1697)

ABRAHAM JANSZ BEGEYN, hans krets, olja på duk.

Resande sällskap med boskap 80,5 x 115 cm.

Krackelyr. Smärre ställvis retuscher, främst längs kanterna. Smärre lagning i duken i mitten av motivet till höger samt i nedre höger del. Dukskada ca 2 cm, i nedre höger hörn. Mindre färgbortfall. Ytsmuts. Dubblerad duk.