45
318649
August Strindberg
(1849-1912)
August strindberg, "den ockulta dagboken"

"Den ockulta dagboken"

I handinbundet samlarutförande. Nummer 1/99.

Utropspris:

9 999 SEK

1 066 EUR

Klubbat pris:
20 000 SEK
Övrigt

För första gången sedan August Strindberg förde den mytomspunna "Ockulta dagboken" mellan åren 1896-1908 blir texten nu fullt läslig både som ett stort faksimil i färg, en lika stor typograferad version och ett utförligt band med kommentarer.

"Ockulta dagboken" skrevs under de år som täcker Infernokrisens Paris och Lund, återvändandet till Stockholm, äktenskapet med Harriet Bosse och starten av Intima Teatern, men också över tillkomsten av en lång rad litterära verk, från dramer som "Till Damaskus", "Ett drömspel" och "Dödsdansen" till spektakulära prosaverk som "Inferno", "Svarta fanor" och "En blå bok".

Läs denna anteckning från den 15:e juli 1900 för att få en känsla för hans språk:

"På aftonen tog jag en droska och åkte kring Djurgården, det var som förhäxat:
mötte endast krymplingar av alla möjliga slag; rusiga, röda, till och med barn som liknande demoner - En hund ville hoppa upp på kuskbocken; kusken konverserade mig om vidriga ämnen; slutligen måste jag åka bakom skökor av vilka den ena syntes älska den andra; den ena var klädd som en nunna, svart klänning med vit hög krage; den ena var lik Frida. (den äldre tjocka). I gräset vid Rosendal lågo partier , men alltid två män och en kvinna ---. Mitt i allt , och den enda jag kände igen, var Professor Montan! Det var rysligt! I denna afton tändes gatlyktorna!"

99 numrerade exemplar av Strindbergs "Ockulta dagboken" tillverkas av Norstedts i ett särskilt påkostat samlarutförande förvarat i en handgjord kassett. Nummer 1/99 ställdes ut på Bukowskis utställning "Strindberg på Bukowskis" 2-6 maj 2012 och auktioneras ut till förmån för advokater utan gränser.

Dessa handinbundna band har pärmar av skinn, är präglade med guldfolie på rygg och framsida och försedda med två märkband, silkeskapitäl och guldinfärgade för- och eftersättsblad från Italien. Bokbindaren heter Roger Johansson och är verksam i Stockholm.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05