47
278029
Carl Fredrik Hill
(1849-1911)
Carl fredrik hill, "två lejon"

"Två lejon"

Signerad C. F. Hill a tergo. Färgkrita på papper 17 x 21 cm.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 665 - 3 198 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK
Proveniens

Karin Lindegren, chef för Moderna Museet, Stockholm (1977-1979), ständig sekreterare och sedermera hedersledamot av Konstakademien, Stockholm.

Galerie Blanche, Stockholm, "C. F. Hill. 100 färgkritor från sjukdomstiden ur en förut ej visad samling", 10 mars-11 april 1951, kat nr 26.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05