Madeleine Pyk – en samling F769
471
274234

Olika konstnärer

(Sverige)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
Olika konstnärer
(Sverige)

OLIKA KONSTNÄRER, 8 st teckningar, 1700-tal

Carl August Ehrensvärd (Sverige 1745-1800), tuschlaveringar, 2 st, 11,5 x 11,4 cm, 12,2 x 9,8 cm. Johan Tobias Sergel (Sverige 1740-1814), blandteknik, 4 st, 48 x 21 cm, 11,5 x 19,5 cm, 9,5 x 14 cm samt 14 x 28,3 cm. Nicolas d.y. Lafrensen (Sverige 1737-1807), tuschteckning, 14,5 x 23 cm. Kung Oskar I (Sverige 1799-1859), tuschteckning, 14 x 23 cm. Oramade.

Veck, fläckar, smärre skador. Något gulnade.