507
311433

SKÖLDEBREV. För Friherrliga ätten Lagerstråle, nr 369.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ätten upphöjd i friherrlig värdighet genom Vice Amiral Per Gustaf Lagerstråle av kung Carl XIII 4 juli 1817 och utfärdat av kung Carl XIV Johan 1818, introducerad på riddarhuset samma år. Inbunden i skinnband präglat samt förgyllt. Vidhängande lacksigill med konungariket Sveriges vapen i snodd med tofsar.

Slitage, rispor, fläckad.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

Elgenstierna, Gustaf (red.), Den introducerade svenska adelns ättartavlor, Norstedt, Stockholm, 1925-1936, s. 487-88.

Ätten är utslocknad sedan 1922.