518
310023

SKRIVSKÅP. Nordeuropa, 1700-talets första hälft. Senbarock.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med alrot. Tvådelat. Dörrar med spegelglas. Bakom skrivklaff nio lådor. Underdel med tolv stycken lådor. Längd 108, bredd 58, höjd 200 cm. Nyckel medföljer.

Troligen ursprungligen med vitrin. Sprickor, fanerskador, maskstunget, kompletterat. Del av mässingslist saknas.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.