521
310026

SKRIVSKÅP, senbarock, Tyskland, 1700-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris

Fanerat med valnöt. Beslag av mässing. Upptill nio lådor och skåpdörr. Lådor bakom klaff. Nedtill tre lådor. Längd 115, bredd 76, höjd 178. Nycklar medföljer.

Senare beslag och kulfötter. Fanerskador, fanerlagningar.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.