527
291663

RULLKLAFFSEKRETÄR. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Mahogny och mahogyfaner. Upptill vit marmorskiva, fyra lådor. Handtag av mässing. Bakom klaff fyra lådor, fem fack, utdragbar skrivskiva. Fyra lådor i sargen. Längd 150, bredd 73, höjd 132 cm. Nycklar medföljer.

Lagningar, skador, senare dragknoppar av glas, de fyra mittbenen senare.