547
300652

BYRÅ, Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
43 000 SEK

Fanerad med bl a jakaranda, rosenträ och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Inläggningar av ymnighetshorn och kannelyrer. Längd 91, bredd 47, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.

Fanerskador, lagad skiva.