560
307229

BORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustavianskt.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Fanerat med mahogny. Beslag och fotavslutningar av mässing. Sargen med skrivskiva och tre lådor varav den större med låd- och fackinredning. Signerad med bläck "And: Lundelius Stockholm". Längd 67, bredd 43, höjd 77 cm. Nycklar medföljer.

Skivan med torkspricka.