57
310042

August Jernberg

(Sverige, 1826-1896)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
August Jernberg
(Sverige, 1826-1896)

AUGUST JERNBERG, olja på pannå. Sign.

Flodlandskap. 35 x 54.

Smärre slitage och krackelyrer.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, auktion nr 50, 17 nov 1971, kat nr 538.
Direktör Arne Nilsson, Sandviken (inköpt på auktionen ovan).

Motivet troligtvis från Rhendalen.

Formgivare

Efter studier i Stockholm och Paris slog han sig ner i Düsseldorf men företog flera resor till Frankrike, Holland och Sverige. Han skildrade realistiskt människorna och folklivet på de platser, där han vistades. Till skillnad från de andra düsseldorfarna var Jernberg också en skicklig landskapsmålare och hans stilleben kännetecknas av en ljus och klar kolorit.
Representerad på stora museer i Sverige.