609
301108

STOLAR, åtta stycken, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1785-1794). Gustavianska.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vitmålade. Kannelerade kopplade ben, sarg med hörnfleuroner. Rak genombruten ryggbricka. Lös stoppad sits. Alla signerade och sju med Stockholms stolmakareämbetes sigill.

Proveniens

Enligt uppgift inköpta på auktion på Rådan gård i Sollentuna 1933.