628
265746

SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Förgylld och bronserad. Snidad dekor av vasakärve och lagerfestonger. Signerd IÅ samt märkt med blyerts AÖB (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare, anlitades av Åkerblad 1781-91). Med Stockholms hallstämpel 1780-tal. Höjd 112, bredd 48 cm.

Anlupet glas.