637
309977

SPEGEL OCH KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Snidad dekor av delfiner. Skiva av gul marmor. Bordets längd 93,5, bredd 42, höjd 78 cm. Spegelns höjd 182, bredd 86 cm. Total höjd 260 cm.

Sprickor, krederingsbortfall, förstärkningar, senare skiva.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

13. Eva Englund, vas, "Prinsessan", glas, graal, Orrefors 1988.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
12 000 SEK