644
311533

LJUSKRONA, för fyra ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 500 - 4 370 EUR
3 690 - 4 610 USD
Klubbat pris
76 000 SEK

Förgylld stomme behängd med prismor. I mitten slipad glasflaska. Dekor av vädursmaskaroner. Höjd 83, diam 60 cm.

Fåtal prismor saknas.