693
317790

GOLVUR. England, 1700-talets början. Barock.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 520 - 4 390 EUR
3 730 - 4 660 USD
Klubbat pris
78 000 SEK

Svartmålat och bronserat med kinesiserande dekor. Urtavlan märkt "Jos: Windmills London" (Joseph W. mästare 1671). Med sekund- och datumvisare. Med två melodier angivna på urtavlan "Happy Clown" och "Rigadoon". Med åtta klangskålar. Höjd 278 cm. Pendel, tre lod, vev och nyckel medföljer.

Fodral med skador och färgbortfall.