695
306266

VÄGGPENDYL, av Ferdinand Berthoud (1727–1807), Frankrike, 1700-tal. Louis XV.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Dekor med akantus och rocailler delvis genombruten. Höjd 46,5 cm. Emaljerad urtavla märkt "Ferdinand Berthoud", urverk märkt "Ferdinand Berthoud Paris". Nyckel saknas.

Emaljskada.