698
293278

VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris

Skulpterat, förgyllt och bronserat fodral. Dekor av urna och blomgirlander. Urtavla märkt "D E Ringius Stockholm" (Den ende dokumenterade urmakaren med detta namn är Daniel Erland Ringius (1758-1833), verksam i Karlskrona). Höjd 98, bredd 53 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Ommålad urtavla, torkspricka, ställvis krederingsbortfall. Ej funktionstestad.