706
311453

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 750 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris

Vit marmor och förgylld brons. Krönande figurin av bisquit (märkt med Berlins spira). Vitemaljerad urtavla. Urhus upphängt mellan obelisker. Längd 34, höjd 48 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Senare figurin och pendel. Kedjor kompletterade, lagad visare. Ej funktionstestad.