71
306828

Emil Johanson-Thor

(Sverige, 1889-1958)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Emil Johanson-Thor
(Sverige, 1889-1958)

"Vinterdag vid ödekyrkan, Hven"

Signerad E. J-Thor och daterad 1953. Även signerad Emil Johanson-Thor samt daterad 1953 a tergo. Pannå 54 x 73 cm.

Formgivare

Emil Johanson-Thor var en svensk bildkonstnär och grafiker född i Landskrona. Johanson-Thor utbildade sig inledningsvis till yrkesmålare men studerade vid Caleb Althins målarskola och på Konstakademien där han senare blev professor vid etsningsskolan. Johanson-Thor studerade även en period i Paris där han tog intryck av kubismen. Han har målat stämningsfulla landskap hämtade från den skånska landsbygden, ofta i vinterskrud. I början var hans konstnärskap påverkat av en saklig naivism, men senare målade han mer realistiskt.