716
293912

KRONKOMPASS. 1700-talets slut.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
703 - 879 EUR
746 - 933 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Bronserad och rödmålad plåt. Akvarellerad kompassros. Invändigt märkt med blyerts "W: P: Ao 1787". Total diam 28 cm, fönstrets diam 15,5 cm.

Dekordelar saknas, slitage.

Jfr snarlik kronkompass Sotheby´s, Lily & Edmond J. Safra, vol. 1, November 3, 2005, lot 60.

Kronkompass hängde över kaptenens koj för att denne skulle kunna övervaka kursen utan att behöva stiga upp.