718
301778

HIMMELSGLOB. Cary's New Celestial Globe. England, 1800-talets början.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 800 - 3 730 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Ställ av mahogny. Höjd inkl ställ 90 cm, globens diam 30 cm.

Slitage, fotkryss med kompass saknas.

Bröderna John och William Cary började sin globtillverkningen i England på 1790-talet och familjen fortsatte rörelsen till 1850.