749
318439
EMALJPLAKETT, sannolikt Limoges 1600-tal.
Emaljplakett, sannolikt limoges 1600-tal.

Grisaille och guld. Madonnan med barnet med strålglorior. Märkt "Mater Dei" samt IL för mästaren Jean Limousin. Höjd 26,5, bredd 22,3 cm.

Skador.

Utropspris:

3 000 - 4 000 SEK

320 - 426 EUR

Klubbat pris:
42 000 SEK
Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29