75
319399

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Vinter", Knapegård

Signerad N Kreuger och daterad 1887. Duk 81 x 116 cm.

Konstnärsförbundet, Stockholm 1887, kat nr 73.
Salongen i Paris 1888, kat nr 1422 (under titeln "Effet d´hiver, en Suéde").
Världsutställningen, Paris 1889, kat nr 61.
Klubben Enigheten, Göteborg.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, omnämnd sid 77 samt upptagen i katalogen under år 1887 som nr 122, sid 231.