"Vinter", Knapegård
Signerad N Kreuger och daterad 1887. Duk 81 x 116 cm.
Konstnärsförbundet, Stockholm 1887, kat nr 73.
Salongen i Paris 1888, kat nr 1422 (under titeln "Effet d´hiver, en Suéde").
Världsutställningen, Paris 1889, kat nr 61.
Klubben Enigheten, Göteborg.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, omnämnd sid 77 samt upptagen i katalogen under år 1887 som nr 122, sid 231.