Tenn. För Stockholms Hattmakaregeseller. Konisk form med fot med vridna åsar. Inskription: "Denna bägare hörer alla samteliga hattmakaregeseller till i Stockholm. Propenerad åhr 1800 den 27 December invigd åhr 1801 den 7 April hattmakaregesällernas Välkomma Stockholm 1801". Höjd 20 cm.
Slitage, bucklor.
Smärre lagning.