759
301055

SKRIN. Barock, 1600-talets andra hälft.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Sköldpadd. Rektangulärt. Invändigt med litet fack. Dekor av listverk. Beslag med motiv av blad och pärlstav. Längd 20,5, bredd 13,5, höjd 12 cm. Nyckel finns.

Skador. Två fötter senare.

Tilläggslista

Sköldpadd/tortoiseshell. Korrekt utrop: 20.000-25.000 kr.

Proveniens

Generalmajor Erik Gustaf Lilliehöök (1807-1878), Sällerhög gård, Västergötland. Därefter i arv till nuvarande ägare.