Rikt slipad och graverad dekor av brunnsorter, graverade namn så som Hirschberg, Warmbrunn, Kÿnast, Schneegruben, Risenkop, Teiche samt med inskriptionen "Alle Gutte freunde in hirschberg und sharm brunn". Höjd 28,5 cm.
Förgyllningen med slitage. Locket med litet insides nagg.