843
316080

KANDELABRAR, ett par. Empire, 1800-talets första hälft. Troligen Ryssland.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Antikiserande kvinnofigurer uppbärande svängda ljusarmar. Socklar med olika satyrfigurer. Höjd 59 cm.

En ljusarm med skada/lagning, ställvis slitage och bristningar på sockel.