85
319874

Christian Fredrik Swensson (Svensson)

(Sverige, 1834-1909)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 660 - 8 870 EUR
6 940 - 9 260 USD
Klubbat pris
(Sverige, 1834-1909)

Marin med segelfartyg - motiv från Öresund

Signerad C.F. Swensson och daterad 1893. Uppfodrad duk 84,5 x 147 cm.

Proveniens

Nordén Auktioner, Stockholm, maj 1996, kat nr 174.
Privatsamling (inköpt på auktionen ovan).