850
299754

TALLRIKAR, tre stycken, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Nikolaj II period 1901.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld dekor av Alexandrias vapensköld, skapat av poeten Vasily Zhukowsky, med ett gyllensvärd genom en krans av rosor omgivet av mottot "för tron, tsaren och faderlandet". Daterade 1901. Diameter 23,2 cm.

Slitage, fotringsnagg. (3)

Proveniens

The service was designed for the Cottage built in the Alexandria Park near Peterhof and was produced 1827-29. These are additions made for the service during the reign of Tsar Nicholas II.