904
311753

MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Invändigt förgylld. Cylindrisk på genombrutna bladfötter. Stansade brodyrer och pärlstavskanter. På locket blomma. Rakt svärtat trähandtag. Undertill stämplat samt graverat monogram och datering. Höjd 14,5 cm, vikt 302 gram.

Tilläggslista

Enligt familjetradition Reinhold Antonsson (1717-1800), lagman i Karlstad, därefter i arv (huvudsakligen på kvinnolinjen) inom värmländska brukssläkterna Roth och Lennartson.

Proveniens