909
317813

TEDOSA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799. Gustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
16 500 SEK

Invändigt förgylld? Cylindrisk, slät med kantband av bladsnitt och palmetter. Stämplar även på locket. Höjd 13 cm, vikt 259 gram.

Svenskt Silversmide, del III, s. 42, nr. 45. Carl Hernmarck, Konsthistorisk tidskrift 1942.