921
279071

BORDSURTOUT, silver, för fyra flaskor, gustaviansk, Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1799. Vikt 750 gram.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris

Rombformad bricka med gallerkant, fyra clow-on-ballfötter, genombrutna flaskhållare, slipade glasflaskor med silverproppar, mittståndare med blomklockor. Propparna invändigt förgyllda, två proppar med stämplar. Längd 26.

Glasen med nagg, en flaska glassjuk.