946
301838

BÅLSLEV, ostämplad, silver och ben, 1700-talets förra hälft.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld, iform av en snäcka med driven och ciselerad dekor av vinrankor, fåglar och snäckor. Skaft sannolikt kinesiskt av snidat ben. Längd 40 cm, vikt 244,5 gram.

Slitage.